چهارشنبه 29 خرداد 1398En
توصیه های امنیتی سامانه تلفن بانک

توصیه‌های امنیتی سامانه تلفن بانک

ملاحظات فعالسازی سامانه تلفن بانک و ملاحظات امنیتی درخواست 

1. هنگام دریافت پاکت محتوی کلمه عبور سامانه تلفن بانک، از باز و مخدوش نبودن پاکت اطمینان حاصل نموده و در صورت مخدوش بودن، مسئول شعبه را مطلع نمایید.
2. توصیه می شود رمز ورود به سامانه تلفن  بانک ارائه شده توسط شعبه را در اولین فرصت تغییردهید.

مدیریت کلمه عبور

1. از انتخاب رمزهای مشابه با رمز کارت‌ها و سامانه‌های بانکی برای سامانه تلفن بانک خودداری فرمائید.
2. از انتخاب کلمه عبور قابل حدس نظیر سال تولد، سال ازدواج، شماره شناسنامه و ... برای ورود به سامانه تلفن بانک، اجتناب نمایید. 
3. کلمه عبور تلفن¬بانک خود را در اختیار دیگران قرار نداده و آن را در فواصل زمانی (حداقل هر سه ماه) و همچنین بنا به ضرورت تغییر دهید.
4. هنگام ورود شماره حساب و کلمه عبورسامانه تلفن بانک، از عدم رویت آن توسط دیگران اطمینان حاصل نمایید.
5. از یادداشت و ذخیره نمودن شماره حساب و کلمه عبور خود در جایی که امکان سوءاستفاده¬های آتی از حساب بانکی شما را برای یابنده¬ آن فراهم می¬نماید، خودداری نمایید. 
6. استفاده از یکبار رمز(OTP)، امکان سوء استفاده از حسابهای بانکی شمار را کاهش می دهد و توصیه می گردد جهت ورود به سامانه تلفن بانک نیز، از OTP استفاده گردد.

ملاحظات امنیتی غیرفعالسازی سامانه تلفن بانک

درصورت سرقت رمز کاربری سامانه تلفن بانک، یکی از اقدامات ذیل را انجام دهید:
- مراجعه حضوری به یکی از شعب بانک ملت و درخواست غیرفعالسازی سامانه و اخذ رمز جدید 
- استفاده نمودن از قابلیت"فعال/غیرفعال نمودن خدمات الکترونیک" موجود در سایت بانکداری اینترنتی به منظور غیرفعال نمودن خدمات سامانه تلفن بانک نظیر مانده و سه گردش، صورتحساب و...

ملاحظات عمومی

1.  جهت عملیات بانکی خود اعم از ورود به سیستم تلفن بانک یا انجام هرگونه تراکنش بانکی، از تلفن‌های عمومی و تلفن‌هایی که دارای کاربران زیادی می باشند، استفاده ننمایید.
2.  توصیه می شود تلفن بانک در مکان‌هایی که از طریق دوربین مداربسته مانیتور می‌شوند، مورد استفاده قرار نگیرد و یا در صورت بروز شرایط اجتناب ناپذیر، دقت کافی درخصوص عدم رویت رمز و عملیات درخواستی بعمل آید.
3. توصیه می گردد حتی‌الامکان سامانه تلفن بانک در حضور دیگران مورد استفاده قرار نگیرد و در صورت ضرورت اجتناب ناپذیر، از عدم رویت رمز و عملیات درخواستی توسط دیگران اطمینان حاصل نمایید.
4. در صورت بروز اشکال در فرآیند استفاده از سامانه تلفن بانک و عملیات درخواستی، از یاری جستن از افراد ناشناس جداً خودداری فرمائید.
5. اگر در حین استفاده از سامانه تلفن بانک، عملیات درخواستی قطع گردید، هیچ تماسی از سوی بانک جهت ادامه انجام عملیات، با شما برقرار نمی گردد. در صورت بروز چنین اتفاقی، تماس دریافتی را قطع نموده و از خط تلفن دیگری به منظور تماس با سامانه تلفن بانک و انجام عملیات مورد نظر استفاده نمایید.
6. از سمت بانک هیچ گونه تماسی مبنی بر انجام عملیات تلفن بانک با شما برقرار نمی گردد.
7. چنانچه دستگاه تلفن مورد استفاده¬ی شما دارای صفحه نمایش می باشد، پس از اتمام کار با سامانه¬ تلفن¬بانک، از حذف عملیات خود از حافظه¬ آن اطمینان حاصل نمایید.
8. در صورت پیش بینی احتمال شنود و یا ردیابی دستگاه تلفن، از استفاده از آن جهت دسترسی به سامانه¬ تلفن¬بانک پرهیز نمایید.
9. هرگز اطلاعات مهم خود مانند رمز اول و دوم کارتها، کلمه عبور سامانه های بانکی نظیر تلفن بانک، CVV2 و تاریخ انقضای کارت را بر روی کاغذ، تلفن همراه و سایر مکان‌ها و تجهیزاتی که امکان دسترسی به آنها وجود دارد، ذخیره ننموده و یا از طریق پیامک، ایمیل و سایر سامانه های ارتباطی نظیر تلفن، شبکه های اجتماعی و... برای سایرین ارسال و بازگو ننمایید.
10. بانک هرگز اطلاعات محرمانه شما (نظیر مشخصات شناسنامه ای، کدملی، اطلاعات مربوط به کارت و حساب بانکی و ...) را از طریق تلفن، ایمیل، پیامک، شبکه های اجتماعی، پیشنهاد اتصال به لینک های ارتباطی اینترنتی و... درخواست نمیکند. در صورت رخداد این مورد، ضمن عدم پاسخگویی به چنین درخواستهایی مراتب را سریعاً به بانک اطلاع دهید. 
11. جهت انجام تراکنش های بانکی در سامانه تلفن بانک، صرفا از شماره تلفن‌های اعلام شده در هنگام ثبت‌نام استفاده نمایید.
12. در صورت سرقت و یا مفقود شدن کارت بانکی، امکان مسدود و غیرفعال نمودن کارت با استفاده از سامانه تلفن بانک فراهم می باشد.

ارتباط با مرکز ارتباط ملت

مشتری گرامی در صورت بروز هرگونه مشکل و یا مشاهده شواهد مشکوک در حساب خود و یا دریافت ایمیل/پیامک غیرقابل اطمینان که صحت آنها از سوی شما مورد تایید نمی باشند، حتماً بانک را از طریق شماره تلفن 1556  (تهران) یا 82488- 021 (شهرستان) مطلع نمایید.
ed: keramat-9609