جمعه 29 فروردين 1393
اخبار
مدیرعامل بانک ملت خبر داد: آغاز مذاکرات سرمایه گذاران خارجی برای خرید سهام بانک ملت
منبع:   روابط عمومی بانک ملت
مدیرعامل بانک ملت با اشاره به علاقمندی سرمایه‌گذاران خارجی برای خرید سهام این بانک، خاطرنشان کرد: تاکنون سرمایه گذارانی از خاورمیانه و اروپا، مذاکرات خود را برای خرید سهام بانک آغاز کرده اند چون آنها به خوبی می دانند که نظام بانکی سودآور ایران ، جذابیت بالایی برای سرمایه گذاری دارد.

به گزارش روابط عمومی بانک ملت ، دکتر علی دیواندری در یک نشست مطبوعاتی که با  حضور خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی برگزار شد ،  تاکید کرد: محدودیت های موجود نیز عام است و شامل تمامی سرمایه گذاران داخلی و خارجی می شود که آن هم ممنوعیت خرید  بیش از 10 درصد سهام  از سوی  یک شخص حقیقی یا حقوقی است.

وی در تشریح  شرایط و نحوه ورود اولین بانک دولتی کشور ، اجرای اصل 44 قانون اساسی را  به عنوان یک سیاست ملی طی دو سال اخیر دانست و گفت: اجرای این سیاست ، یک نقطه عطف  و تحول اقتصادی در کشور محسوب می شود.

به گفته وی ، اگر اصل 44 قانون اساسی در زمینه خصوصی‌سازی بانک‌ها در مدت زمان پیش‌بینی شده محقق  شود، موجب شکوفایی اقتصاد خواهد شد و در این میان صنایع نیز منتفع خواهند شد.

مدیرعامل بانک ملت  با بیان این نکته که برنامه آماده‌سازی برای واگذاری بانک از دو سال گذشته آغاز شده است، تصریح کرد: در این راستا سه کمیته اصلی تشکیل شد که کمیته مالی ، شفاف‌سازی صورت‌های مالی و اصلاح ساختار مالی بانک و تعیین و تکلیف ابهامات مالی را بر عهده داشته است و نتایج این اقدامات در صورت‌های مالی میان دوره‌ای مشخص خواهد شد.

وی ادامه داد: کمیته حقوقی نیز مسوولیت تهیه اساسنامه، مقررات، بخشنامه‌ها و رویه‌هایی که بعد از خصوصی‌سازی باید اجرا شود را بر عهده دارد. در این میان پیش نویس اساسنامه جدید بانک تهیه و به تایید  کارشناسان بورس رسیده و هم اکنون برای تصویب در دستور مجمع عمومی‌بانک‌ها قرار گرفته است.

مدیرعامل بانک ملت ادامه داد: کمیته سوم  نیز مسوول بررسی مقایسه ای و تطبیقی تجارب کشورهای دارای تجربه خصوصی سازی بود که در این زمینه نکات خوبی استخراج شده است که در واگذاری بانک موثر خواهد بود.

 دکتر دیواندری با بیان این نکته که بانک ملت شش ماه بعد از قبول سهام خود در هیات پذیرش بورس فرصت دارد تا سهام موردنظر را عرضه کند، اضافه کرد:  در تعیین زمان اصلی عرضه سهام، بانک نقشی ندارد و سازمان خصوصی‌سازی و وزارت امور اقتصادی و دارایی زمان عرضه را مشخص خواهند کرد. اما  به نظر می‌سد تا پایان امسال پنج درصد سهام بانک برای کشف قیمت در بورس عرضه شود.

وی به بدهی 8 هزار میلیارد ریالی دولت به بانک ملت اشاره و خاطرنشان کرد: این مطالبات تعیین تکلیف و شفاف شده  و به تایید سازمان حسابرسی رسیده ضمن این که دولت نیز برای تسویه آن ، تضمین داده است.

مدیرعامل بانک ملت زمان عرضه سهام این بانک را تابع پارامتر‌های متعددی عنوان کرد و گفت: مهم ترین این پارامتر‌ها، وضعیت بازار است که در این میان ، کشش بازار در تصمیم متولیان امر موثر خواهد بود.

وی در مورد وضعیت مدیریت بانک پس از خصوصی سازی نیز اظهار داشت: عرضه سهام بانک به صورت تدریجی انجام خواهد شد به همین دلیل عرضه کامل آن ،  سه تا چهار سال طول خواهد کشید و بعد از واگذاری کامل سهام بانک ،سهامداران نسبت به وضعیت مدیریت بانک و سایر موضوعات  تصمیم‌گیری خواهند کرد.

وی تصریح کرد: پنج درصد سهامی که در مرحله نخست برای کشف قیمت  در بورس عرضه خواهد شد به طور حتم خریدار خواهد داشت و هیچ مشکلی از این بابت وجود ندارد.

او در پاسخ به سوالی درباره تحریم سه بانک دولتی از سوی خزانه داری آمریکا توضیح داد: طی ماه‌های اخیر تحریمی‌ یک جانبه و از سوی دولت آمریکا برای سه بانک دولتی اعمال شده است که هیچ پایه و اساس درستی ندارد و بیشتر براساس امور واهی بنا شده است و این تحریم حالت محدود کردن نقل و انتقال مالی بین‌المللی بوده است.

وی ادامه داد: بانک‌های ایران در سطح دنیا خوشنام هستند  و تعهدات خود را به موقع پرداخت می‌کنند، اما به دلیل فشار‌های صورت گرفته، برخی بانک‌های خارجی ارتباط خود را محدود کرده‌اند.

به گفته وی ، بانک ملت به دلیل این که هیچ نوع دارایی در خاک آمریکا نداشته است که مشمول تحریم شود، با  هیچ ضرر و زیانی از این ناحیه مواجه نشده و بیانیه آن تحریم  نیز صرفا به خاطر خدشه دار کردن شهرت و اعتبار بانک در سطح بین المللی صادر شده است.

به گفته او قبل از این تحریم چند بانک ارتباط خود را با بانک های ایرانی قطع کرده بودند که به 10 بانک از یکهزار بانک معتبر دنیا محدود می شدند که البته بانک ملت این 10 بانک را با 15 بانک دیگر جایگزین کرده است.

وی به قطع معاملات دلاری در نظام بانکی اشاره کرد و گفت: نظام بانکی کشور با حمایت بانک مرکزی از یک سال گذشته به طور داوطلبانه و به طور کامل از معاملات دلاری خارج شد و دامنه مشکلات خود را در این بخش کاهش داد .بانک ملت هم با پایان دادن به معاملات دلاری خود هم اکنون گشایش اعتبارات اسنادی را با یورو انجام می دهد و از سایر ارزها نیز در کنار آن استفاده می کند به همین دلیل هم اکنون  دامنه فعالیت‌های بانک بسیار عالی است و گشایش‌های اعتباری نیز به راحتی انجام می‌شود.

دکتر دیواندری ، سرمایه بانک ملت را 13 هزار میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: مطالبات بانک از دولت 8هزار میلیارد ریال است و در عین حال مجموع مطالبات معوق بانک نیز حدود 9 هزار میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: بیش از 70 درصد مطالبات بانک دارای وثیقه های ملکی معتبری است که اکنون قیمت آنها به مراتب بیشتر از تسهیلات اعطا شده است.

به گفته وی ، بانک ملت بابت 9 هزار میلیارد ریال مطالبات معوق خود 11 هزار و 500 میلیارد ریال ذخیره نگهداری کرده است که نرخ این ذخایر 7/6 درصد است در حالی که استاندارد بین المللی آن  حدود دو تا سه درصد است.

مدیرعامل بانک ملت تاکید کرد: هدف بانک به اجرا گذاشتن وثایق نیست، چون 90 درصد از کسانی که تسهیلات آن‌ها معوق می‌شود کسانی هستند که  قصد دارند تعهدات خود را ایفا کنند اما شرایط بازار به آنان این اجازه را نمی دهد  بنابراین باید فرصت کافی به آنها ارائه شود.

وی با بیان این نکته که بانک ملت  طی سالیان اخیر سودآور بوده است، خاطرنشان کرد: این بانک از ادغام 10 بانک خصوصی تشکیل شده و روحیه خصوصی فکر کردن و حرفه ای عمل کردن در آن نهادینه شده است در عین حال  وقتی وارد چرخه خصوصی‌سازی می‌شود تغییراتی در آن رخ خواهد داد .

دکتر دیواندری با اشاره به این نکته که مدیریت نقدینگی در بانک ملت وضعیت مطلوبی دارد، تصریح کرد: حساب بانک ملت نزد بانک مرکزی مثبت است و در حالی که  استعداد برداشت بیش از سقف مجاز وجود داشته ، این بانک هیچ گونه اضافه برداشتی نداشته است.

وی از تعطیل یا ادغام بیش از 60 شعبه بانک ملت از ابتدای سال 86 خبر داد و گفت: برخی شعب نزدیک هم بوده‌اند و برخی هم از لحاظ اقتصادی در وضعیت مطلوبی قرار نداشته اند .

به گفته دکتر دیواندری ، تعداد شعب بانک ملت از دو هزار شعبه در سه سال پیش به یکهزار و 907 شعبه رسیده است که هدف اصلی از این اقدام ، افزایش سودآوری و ارتقای سطح خدمات بانک بوده است.

وی با اشاره به افزایش دو درصدی  سهم درصد بانک ملت از کل منابع بانک‌های تجاری کشور در دو سال گذشته گفت:  هم اکنون این بانک در رتبه دوم بانک های کشور قرار دارد . از سویی نسبت مصارف بانک به منابع 86 درصد است .

دکتر دیواندری ادامه داد: اگر سهام بانک به صورت بلوکی و در حد 10 درصد عرضه شود، به لحاظ مدیریت و نحوه اداره سهام شرایط سهل ‌تری ایجاد می‌شود. اشخاصی که در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند، احساس می‌کنند که عرضه بلوکی به لحاظ مدیریتی و سوق یافتن به حالت خصوصی بسیار موثر است.

وی  85 درصد درآمد بانک ملت را  از محل تسهیلات و 15 درصد آن را  از محل کارمزد‌ها و سایر درآمد‌ها دانست و گفت: بانک ملت در این سال ها به شرکت داری و سرمایه گذاری در بازار سرمایه نپرداخته و صرفا بانکداری کرده به همین دلیل در نوسانات بورس ، با زیانی مواجه نشده است.

مدیرعامل بانک ملت  تعداد جوایز دوره جدید جشنواره حساب های قرض الحسنه این بانک را دوهزار و 200 دستگاه خودروی تندر 90 ذکرکرد و گفت: ‌این تعداد خودرو با هماهنگی‌های صورت گرفته با هیات نظارت بر قرعه‌کشی تعیین شده و قرارداد‌های لازم با سایپا امضا شده است .

وی ادامه داد: با توجه به این که شرکت سایپا همیشه به تعهدات خود پایبند بوده است  این خودرو‌ها به موقع به برندگان خوش اقبال جشنواره اهدا خواهد شد.

دکتر دیواندری تاکید کرد: خودروهای در نظر گرفته شده برای جشنواره ، هم اکنون در خط تولید سایپا قرار دارد و از جدید ترین مدل های خودروی تندر 90 محسوب می شود.

وی تعداد خودپردازهای این بانک را یکهزار و 205 دستگاه ذکر کرد و گفت: تعداد این خودپردازها تا پایان امسال به یکهزار و 850 دستگاه و تا پایان سال آینده به دو هزار و 500 دستگاه افزایش خواهد یافت.

به گفته وی هم اکنون بانک ملت 21 هزار پایانه فروشگاهی در سراسر کشور نصب و راه اندازی کرده است که این تعداد تا پایان سال جاری به 50 هزار دستگاه و تا پایان سال آینده به 120 هزار دستگاه خواهد رسید.

مدیرعامل بانک ملت ، تعداد کارت های صادره این بانک را سه میلیون و 300 هزار فقره عنوان کرد و اظهار داشت: تعداد کارت های این بانک تا پایان سال 86  به 6 میلیون فقره و تا پایان سال 87  به 10 میلیون فقره افزایش پیدا خواهد کرد.

وی از ورود یک فناوری جدید به بانک ملت خبر داد و گفت : بر اساس این فناوری ، استفاده از روش اثر انگشت در شناسایی افراد امکان پذیر می شود که این سیستم مرحله آزمایشی خود را سپری کرده و هم اکنون در یکهزار و 300 شعبه بانک نصب شده است.

وی اضافه کرد: امکان صدور ملت کارت برای اعضای خانواده دارنده کارت نیز فراهم شده است که بدین ترتیب اعضای خانواده دارنده ملت کارت می توانند با استفاده از کارت خود از کارت اصلی ، پول برداشت کنند.

دکتر دیواندری به پرداخت وجه گندم کشاورزان به صورت نقدی با استفاده از یک سیستم پیشرفته الکترونیک در بانک ملت اشاره کرد و افزود: در این طرح ، یک و نیم میلیون کشاورز در کمتر از 24 ساعت ، وجه گندم خود را از شعب بانک دریافت کردند.

وی با بیان این نکته که مذاکرات اولیه برای اجرای طرح خرید نقدی گندم از سوی بانک ملت در سال آینده نیز آغاز شده است ، تاکید کرد: آمادگی کامل برای اجرای مجدد این طرح وجود دارد و به احتمال زیاد ، این طرح دوباره  از طریق بانک ملت عملیاتی خواهد شد.

مدیرعامل بانک ملت اضافه کرد: این بانک یک رکود تاریخی دیگر هم به جای گذاشت و آن ، از رده خارج کردن حدود 110 هزار خودروی فرسوده در سال گذشته بود درحالی که در تمامی سال های پیش از اجرای این طرح ، تنها 40 هزار خودرو از رده خارج شده بود. 


سه شنبه 20 آذر 1386
تعداد بازدید: 1136
کلیه حقوق محفوظ است. بانک ملت(سهامی عام) 1392